Думаю, не варто пояснювати всім, наскільки загрозливою стала ситуація в нашій енергетиці і чим це загрожує українським містам загалом і власникам квартир зокрема…

Хоча… давайте поясню

На відміну від приватних будинків мешканці багатоквартирних повністю залежні від централізованих комунальних послуг. Якщо в приватному будинку Ви можете запалити камін, то в квартирі - хіба що паркет. Відсутність постачання енергії для великих міст означає те, що практично всі зручності життя в багатоквартирних будинках зникнуть:

  • Централізоване теплопостачання
  • Подача води (і холодної теж)
  • Робота каналізації
  • Освітлення та електропостачання Пишу це не для того, щоб хайпувати на переляку, а для того щоб почати розмову про те, як готуватись до різних сценаріїв.

Сценаріїв є більш ніж один

У погоні за сенсаціями журналісти дуже часто вживають термоядерне слово “блекаут” не до кінця розуміючи його справжнього смислу. Через це багато хто з наших співгромадян вважає, що будь-яке відключення - це блекаут. Але це не зовсім так. Я вважаю за найбільш ймовірні кілька сценаріїв, які нас чекають якщо навіть не цього літа то максимум восени (хто не вірить - подзвоніть друзям у Харків):

  1. Електроенергія постачається безперебійно (ну що ж, всі ми віримо у Меррі Поппінз)
  2. Віялові відключення раз в тиждень (фанати Людини Павука підтягнулись)
  3. Щоденні відключення по 2-4 години на день (це дуже непоганий варіант)
  4. Щоденні відключення тривалістю 2-4 години 3- рази на день
  5. Подача електроенергії 2-4 години на добу (іноді - не на кожну добу)
  6. Блекаут - електроенергії немає взагалі, можна зарядити телефон і акумулятор на сусудній заправці від генератора. За існуючими розрахунками за такого сценарію місто Київ може підтримувати функціонування не більше ніж 800 000 осіб.
  7. Давайте не катастрофізувати

Як бачимо, сценаріїв є суттєво більше ніж один. І більшість із них - десь між надто оптимістичним сценарієм і блекаутом (майже апокаліптичний сценарій). Для чого я це пишу? Не для того щоб Вас налякати - після шахедів і ракет над головами, українців злякати важкувато. А для того, щоб ми почали спільно думати про те як мінімізувати наслідки відключень енергії для багатоквартриних будинків

Індивідуальні стратегії програють

Багато власників приватних будинків легко пережили минулі відключення 2022 року. Їм в цьому допомогли:

  • Дровяні печі і каміни
  • Власні сонячні елеектростанції
  • Акумулятори типу Ecoflow
  • Наявність погребів
  • Вуличні туалети
  • Криниці та колонки

Однак, мешканцям багатоквартирного будинку практично усі ці опції (крім акумулятора) є недоступними. Тим і відрізняється багатоквартирний будинок від приватного, що системи споживання енергії комунальних послуг у них є колективними. Подобається нам це чи ні. Тож інженери їх з самого початку проектують їх як колективні. Якщо хтось хоче посперечатись - спробуйте провести власну каналізацію до себе в квартиру. Це породжує цілий ряд вразливостей багатоквартирних будинків при відсутності енергії. Давайте розглянемо найкритичніші житлові та комунальні потреби без яких життя в квартирі неможливе без електроенергії. На мою думку їх є дві і обидві пов’язані із гігієною:

  • Збереження продуктів (цю функцію забезпечує холодильник). Без електроенергії сучасні холодильники не працюють, тож про безпеку продуктів у таких умовах можна забути.
  • Каналізація (цю функцію забезпечує централізоване постачання води і каналізація). Без каналізації нас очікують епідемії, порівняно із якими COVID-19 буде дитячою проблемкою. Я навмисне не говорю про тепло і приготування їжі. Зрештою, кожен може купити собі газовий пальник і навіть у холодному будинку можна вижити маючи хороший спальник. Дуже некомфортно, але можливо. Але вижити в час епідемії або отруїтись зіпсутими продуктами - це ризик зовсім іншого фундаментального рівня.

В цих умовах індивідуальні стратегії не працюють. Давайте шукати колективні.

Яким чином зберегти продукти?

Спробуйте уявити, що електроенергії немає більше доби і Ваш холодильник розморозився. Зіпсувались усі ваші м’ясні, молочні та інші продукти, що швидко псуються. Масло теж зіпсувалось - просто трохи пізніше. Будь-які супи будуть псуватись протягом одної доби. Що з цим можна зробити?

Індивідуальне рішення (дорого)

Сучасні домашні акумулятори вже вміють багато і мають значну ємність батарей. Вони цілком можуть забезпечити роботу Вашого холодильника на декілька днів. Але те, що видається дуже простим, на практиці виходить доволі дорогим:

  • Сам по собі пристрій рівня EcoFlow, достатній щоб заживити якісний енергоефективний холодильник класу А та вище коштує близько 50 000 гривень
  • Далеко не у всіх українців вдома якісні холодильники. Тож треба або купувати новий або більш ніж один акумулятор

Для любителів зекономити варто нагадати, що спроби зробити рішення із китайського інвертора та автомобільного акумулятора закінчуються поломкою компресора або смертю акумулятора

Колективне рішення (складніше, дешевше, ефективніше)

Для багатоквартирних будинків є і менш дороге та більше рішення для збереження продуктів. Сучасна морозильна камера на 400 літрів коштує менше 20 000 гривень. Порівняно із намаганням забезпечити електроенергією свій власний холодильник, у цього рішення є декілька переваг:

  • В нього помістяться продукти кількох десятків родин
  • Навіть при відсутності електропостачання така морозильна камера утримує температуру протягом майже двох діб (45 годин)
  • Енергоспоживання 400 літрової камери дуже скромне - 240 Вт. Для порівняння - хороший холодильник класу А+ споживає близько 70 Вт
  • Навіть якщо додати сюди вартість якісного інверторного генератора, все одно таке рішення буде дешевшим і ефективнішим

Каналізація

Із каналізацією все набагато складніше. Індивідуальних рішень тут не може бути за визначенням. Каналізація працює завдяки двом підсистемам:

  1. Централізоване водопостачання (хоча б холодної води)
  2. Централізоване водовідведення (власне, сама каналізація) Якщо хоч одна з цих підсистем не працює - то похід в туалет або душ на 10му поверсі стає неможливим.

Я недаремно сказав про 10й поверх. Київський водоканал забезпечує в трубах тиск, який підіймає воду до рівня максимум до 9го поверху. Це значить, що будь-які будинки, що мають більше 9 поверхів мають власні станції підкачки води - централізовані або внутрішньобудинкові. Тож мешканцям будинків, що мають 10 та більше поверхів треба подбати і про безперебійне живлення станцій підкачки води.

На практиці далеко не завжди тиску київського водоканалу достатньо для забезпечення навіть 9 поверхів. Для будинків на пагорбах цей показник буде на кілька поверхів менше.

Отже, яким чином забезпечити підкачку води у багатковартирних будинках? Безперебійне живлення станцій підкачки, які споживають на порядок більше електроенергії ніж будь який домашній пристрій, можна забезпечити різними способами.

Спосіб 1: Інвертор + акумулятори

Споживання та пускові токи станції підкачки значно більше ніж в холодильника і може досягати 10 кВт (і навіть більше). Для забезпечення таких потужностей потрібні значно більші акумулятори. Деякі київські ОСББ успішно використали акумулятори від електромобілів щоб забезпечити роботу станції підкачки. У таких випадках теж бажано мати напохваті хороший дизельний або бензиновий генератор.

Спосіб 2: Генератор

Старий добрий дизельний генератор дозволить Вам забезпечити станцію підкачки електроенергією. Орієнтуйтесь на мінімальну потужність генератора в 6-10 кВт. Але самим лише придбанням генератора обмежитись не вдасться. Потрібно забезпечити:

  1. Паливо та безпечні ємності для його збереження
  2. Кваліфіковане підключення . Будьте готові до того, що робота інженерів та матеріалів для підключення буде коштувати майже стільки ж як і сам генератор
  3. Кваліфікована людина, яка включає та переключає споживання станцій підкачки на генератор
  4. Порядок (графік) роботи системи водопостачання від генератора. Простими словами, мешканці повинні розуміти коли в них буде вода при відключеннях
  5. Вчасне обслуговування та проведення регламентних робіт. Ви ж міняєте масло в своїх автівках і проходите ТО? От те ж саме потрібно проводити для генератора. Тільки частіше (залежить від кількості мотогодин).

“Ітогі падвєдьом” (с)

Те, що я написав вище нам потрібно робити вже до серпня. Саме тоді, за прогнозами спеціалістів, почнуться масові відключення населення. Поки що відключають переважно промислових споживачів, але зовсім скоро відключення відчують на собі всі українці.

Тому, якщо Ви живете в багатоквартирному будинку, Вам вже зараз потрібно наймати інженерів і розраховувати потужність батарей, генераторів, інверторів, сонячних електростанцій. Хоча, Ви завжди можете придбати відро-унітаз і набір пакетів для сміття гуано. Це дешевше.

Рішення для автномної каналізації - завжди дешевше. Правда пакетики треба виносити в двір руцями 🚽

  • adminMA
    link
    fedilink
    Українська
    arrow-up
    1
    ·
    6 months ago

    О, нарешті про це хтось сказав. А то ми ніби в казці з принцесами живемо. Вони ж в туалет не ходять ;)