Про різке зростання рівня споживання електроенергії у США пише у нещодавній статті The New York Times. Основними драйверами зростання потреби в електроенергії стали нові центри обробки даних, що масово відкриваються у країні, а також - бум нових промислових виробництв, електромобілізація та масове впровадження теплових насосів. Щоб задовольнити попит на електроенергію, що швидко зростає, за розрахунками консалтингової компанії Grid Strategies, США треба до 2030 року ввести в експлуатацію 38 000 МВт нових потужностей. Це все одно, що додати до мереж ще одну Каліфорнію. Це ставить у складне положення поточу адміністрацію США, оскільки суттєво ускладнює досягнення кліматичних цілей.
Зростання обсягів споживання електроенергії в США (інфографіка - NYT)
Драйвери зростання попиту
Ключовими драйверами зростання попиту на електроенергію в США стали:
- Нові центри обробки даних (датацентри). Вони обслуговують перш за все зростаючі потреби американських технічних гігантів. Велика кількість цих ЦОД орієнтовані задоволення попиту АІ-компаній у обчислювальних потужностях, які постійно зростають. За даними Boston Consulting Group, до 2030 року споживання електроенергії американськими датацентрами може зрости втричі. Лише в одному штаті Вірджинія з 2019 року було збудовано 75 нових датацентрів.
- Нові промислові потужності. У Сполучених Штатах наразі починається справжній бум промислового виробництва, аналогів якому не було минулих 50 років. Завдяки податковим та іншим стимулам федерального та місцевих урядів, активно розширюються і започатковуються нові виробництва фотовольтаїчних модулів, акумуляторних батарей, напівпровідників. Із 2021 компанії, що працюють у цих сферах оголосили про плановані інвестиції щонайменше в 535 мільярдів доларів. Лише у штаті Джорджія, де розгорнули своє виробництво десятки компаній, що займаються електромобілями місцева енергокомпанія Georgia Power Company очікує 16-кратне збільшення споживання.
- Електрифікація транспорту та опалення. Що більше американці купують електричних автівок та теплових насосів то більше електроенергії починають споживати їх домогосподарства. У Каліфорнії 20% автомобілів, що продаються - електричні. Передбачається, що у 2035 році електромобілі відповідатимуть за 10% пікового споживання штату.
Один із датацентрів, відкритий в штаті Вірджинія з 2019 р.
Перешкоди
Здавалося б, зростання платоспроможного попиту на електроенергію означає збільшення ринку і нові можливості заробляти на продажу електроенергії та супутніх послугах. Однак, таке швидке розширення впирається у цілий ряд обмежень:
- Поточна адміністрація негативно ставиться до нових газових електростанцій. Кліматичні цілі поточної американської адміністрації не збігаються із масштабуванням виробництва енергії з газу.
- Існуючі електричні мережі мають мало можливостей для збільшення потужності. Інтеграція нових генеруючих потужностей потребує збільшення потужностей як розподільчих так і транспортних мереж. Особливо це стосується приєднання великих ВДЕ-проектів, які нерідко можуть давати найбільше електроенергії при їх розміщенні у віддалених регіонах.
- Зарегульованість. Спорудження нового жадібного до електричної потужності дата-центру може зайняти всього рік. В той час як для того щоб під’єднати до мережі сонячну чи вітрову електростанцію та пройти усі узгодження може бути потрібно 5 або більше років. Якщо така електростанція потребує значних ліній електропередач, то разом із усіма узгодженнями та дозволами цей процес може зайняти 10 років. Часто нові енергетичні проєкти отримують значні перешкоди в місцевих громадах, що не бажають бачити їх на своїй території.
Відмінник Техас
Поки США запізнюються із введеннями нових енергетичних потужностей, один із американських штатів успішно справляється із стрімким зростанням попиту на електроенергію. У самому штаті за останні 10 років споживання електроенергії зросло на 29%. Драйверами цього процесу стали майнінг криптовалют, запуск терміналів із зрідження природного газу та електрифікація нафтовидобувної галузі.
Хоча Техас міцно асоціюється із викопними паливами, він також є американським чемпіоном відновлюваної енергетики - минулого року штат обігнав Каліфорнію за кількістю нових великих сонячних електростанцій, що були уведені в експлуатацію. Успіх Техасу пояснюється спрощеною системою отримання дозволів на вітрові, сонячні на акумуляторні потужності, що дозволяє їх підключати швидше ніж будь-де в США.
Конфлікт довкола зростання
Зростаючі потреби у електроенергії спричинили протистояння між кількома потужними групами, які по-різному бачать як потрібно забезпечувати датацентри та промисловість електроенергією:
- Місцеві енергокомпанії пропонують будувати десятки газових електростанцій та іноді пропонують будувати АЕС. Зоркема у Джорджії, Північній Кароліні, Південній Кароліні, Теннесі та Вірджинії пропонують протягом ближчих 15 років побудувати десятки газових електростанцій Ці компанії дуже добре знають як заробляти на таких електростанціях через регульовані тарифи.
- Поточна демократична адміністрація Байдена не хоче розширення виробництва електроенергії з газу, оскільки це загрожує її кліматичним планам. Іронічним в цьому контексті є те, що серед головних драйверів різкого зростання попиту на електроенергію є успіх промислової політики Байдена, що призвела до виробничого буму. Особливо показовим став момент коли енергокомпанія у Канзасі відмовилась від закриття вугільної електростанції щоб дати електроенергію заводу з виробництва електричних батарей.
- Захисники довкілля вважають, що енергетичні компанії керуються власною жадібністю і перебільшують потребу в нових потужностях.
- Виробники газу бачать це для себе як ще одну можливість та великий ринок.
- Девелопери ВДЕ змушені боротись із надміром регулювання у більшості штатів