Коротко про те, чому енергетична стійкість - справа не тільки держави, але й громадянина. І як моя квартира стала більш стійкою до російського енергетичного терору.

Завдання для громадян

Наступна зима буде важкою. Кожен із нас вже відчув на собі результати відключень електроенергії, які спричинені ударами росіян по українських енергосистемах. Але холодної пори року нас чекають випробування куди серйозніші ніж кілька годин без електроенергії. Нас чекають кілька годин на добу, коли в нас є електроенергія. Прочитайте це ще раз - нас чекає 5-7 годин електроенергії на добу. Не вірите? Подивіться прогноз від керівника YASNO Сергія Коваленка - він прогнозує 5 годин. Як колишній співвласник малої газової електростанції (те, що зараз називають мала децентралізована високоефективна когенерація) я маю доволі добре уявлення про реальний стан справ у енергетиці. І можу підтвердити прогнози своїх колег. Але головний мій висновок у тому, що кожен відповідальний громадянин повинен підготувати свою домівку до зими. В цій статті я показую свій особистий шлях у напрямку енергетичної стійкості.

Важливо. Я в жодному разі не хочу сказати, що зусилля держави не є важливими. Вони є вирішальними, але держава сама по собі не витягне усього. Подумайте самі - за останні 2 місяці росіяни знищили 9 ГВт генеруючих потужностей. Тож завдання фінансово спроможних громадян - підготувати свої домівки до зими. Таким чином кожен громадянин з акумулятором та інвертором допоможе і собі і енергосистемі.

Що я зробив?

Моя квартира може автономно працювати при відключенні електроенергії трохи більше доби. Тобто якщо електроенергії з мережі не буде 24 години:

  • Мій холодильник не вимкнеться і улюблені стейки не зіпсуються
  • Я зможу готувати собі їжу
  • Навіть зможу час від часу включити бойлер щоб раз на добу помитись
  • Зможу навіть випрасувати сорочку
  • І, звісно, в мене буде енергія щоб ту сорочку випрати (не руками)

Все це стало можливим завдяки щойно встановленій системі в складі:

  1. Гібридного інвертора Lux Power (5 КВт)
  2. Акумуляторних Батарей LiFePo загальною ємністю 10 КВт-год
  3. Інверторного бензинового генератора потужністю 3 КВт
  4. Сонячних панелей ще немає, але 12 метрів фасаду натякають…
  5. Таланту співробітників компанії “Атмосфера” та їх партнерів В сукупності вся ця система вже зараз дозволяє мені не зважати на відключення. Все моє споживання енергії зараз іде через інвертор. Це значить, що він автоматично заряджає акумулятори коли після відключень у мережі з’являється електроенергія. Коли вони заповнені - працює в режимі bypass (подає електроенергію на споживачів).

Зовнішній вигляд

Загалом, усе обладнання займає небагато місця на вході до моєї квартири і не особиливо привертає до себе увагу.

Скільки це коштує?

Звісно, це питання цікавить усіх. Мені ця система обійшлась трохи більше 4000 доларів. Повірте, для мене це дуже значні, і зовсім не жартівні кошти і в мене є на що їх витратити. Але я енергетик і дуже чітко розумію, що складною буде не лише ця зима, але й наступна. Хоча б тому, що теплова генерація не будується за один рік. Навіть при наявності усіх коштів. А, крім того - мені дуже не хочеться виїжджати з Києва. Тим, хто хоче зробити у себе щось подібне - розкажу нижче про мій шлях енергетичного куркуля.

Трохи про процес монтажу

Загалом монтаж відбувся доволі швидко - увесь процес зайняв менше 4х годин разом із заміною деяких застарілих кабелів. Найцікавіше те, що сам монтаж відбувався під час відключення електроенергії. Але монтажники “Атмосфери” до цього явно були готові.

Тут треба зазначити, що сам процес монтажу може бути недовгим, але я чекав майже тиждень на самого монтажника. Як Ви розумієте, графік людей, які вміють встановлювати таке обладнання зараз більш ніж щільний.

Що в квартирі головне?

Якщо Ви (подібно до мене) не Рокфеллер, то Вам доведеться вибирати, які пристрої Ви зможете підтримувати вдома при відключеннях. Звісно, Ви можете взяти кредит десь на $15 000, але воно того не варте. Зрештою, в енергетиці все починається “від споживання”. В умовах же енергетичної кризи все починається із простого питання: “без яких пристроїв я не зможу нормально прожити?” У моєму випадку ключовими пристроями є:

  • Холодильник
  • WiFi-роутер

Звісно, важливою є і електроплита, але її можна замінити газовим пальником. Помитись можна і холодною водою (у мене вода подається із міської мережі без додаткових насосів), тож для мене ключовими будуть саме холодильник і засоби зв’язку. Для Вас список пристроїв може бути іншим.

Те, наскільки потужні Ваші пристрої визначає наскільки ємний акумулятор Вам потрібен. Наприклад, мої 3 холодильники споживають сумарно 300 Вт, WiFi-роутери - 20 Вт. Тож, якщо обмежуватися лише цими приладами, то за годину вони споживатимуть 0,320 кВт-год, а за добу - 7,68 кВт-год. Ось це останнє число і є мінімальною ємністю Вашого акумулятора, який Вам потрібен.

Починайте з інвертора та акумулятора

Я теж спочатку був енергетичним лохом. І активно придивлявся до дешевих інверторів із “модифікованою синусоїдою” (це такий розвод для довірливих громадян), які нібито можуть працювати від автомобільних акумуляторів.

На щастя в мене є декілька друзів, що добре розбираються в інверторних системах і акумуляторах. Їм вдалося мене переконати, що “аналоговнєтні” дешеві рецепти з AliExpress із дешманського інвертора і автомобільного акумулятора просто не працюють. Мало того - запускають лоховську лотерею, яка визначає що у Вас згорить першим - холодильник чи сам інвертор. Зате Ви зекономили ;)

Холодильник A++ рішає. Саме в цей момент починаєш розуміти чому важливо вибирати енергоефективні холодильники із низьким споживанням класу А+ або А++

Мало того, я сам почав із того, що купив інверторний генератор. Але зараз я розумію, що починати потрібно із інвертора та системи накопичення.

Негнучкий генератор

Для багатьох українців енергетична стійкість безальтернативно пов’язана із генератором. І справді, все дуже просто:

  1. Поставив на балконі
  2. Кинув переноску до щитка
  3. Споживаєш електроенергію із собівартістю 30+ грн за кВт-год

Все ніби добре, тільки ціна електроенергії кусається, та й самі генератори - пристрої негнучкі. Для прикладу, номінальна потужність мого генератора - 3 кВт. Мінімальна - 2 кВт. Це значить, що якщо зараз в мене енергію споживають лише холодильники, то із цих 2х кВт, я використовую лише 0,3 кВт. Але плачу я повну ціну за бензин, що потрібен для генерації 2 кВт. При такому розкладі ціна кіловатгодини наближається десь до 50 гривень. А то й вище.

Серце енергосистеми дому

Для енергетичної стійкості Вашого дому головним пристроєм є гібридний інвертор. Це потужний промисловий комп’ютер обладнаний силовою електронікою, який вміє:

  1. Отримувати енергію з мережі/сонячної електростанції/генератора/батареї
  2. Автоматично переключатись між різними джерелами живлення
  3. Автоматично запускати генератор
  4. Обмежувати виробництво сонячної електростанції Насправді, це дуже спрощене розуміння - деякі сучасні інвертори можуть набагато більше і здатні використовувати складні алгоритми для управління виробництвом і споживанням енергії у квартирі.

Але основна вигода, яку забезпечує інвертор - це те, що він усе робить автоматично. Тобто якщо електроенергія з’явилася вночі, поки Ви спали - він сам, автоматично підзарядить акумулятори. Вам для цього не потрібно вставати, під’єднувати генератор на балконі до щитової і запускати.

Спочатку - інвертор+акумулятор, сонце - потім

Я знаю, що багато з моїх знайомих вважають, що в цій енергетичні кризі найважливішими є засоби генерації - сонячні панелі чи генератори. Але це не так. Найкраще в умовах переривчстої подачі електроенергії себе почуватиме той, у кого є буфер - тобто акумуляторні батареї. А щоб автоматично їх заряджати щойно в мережі з’явиться електроенергія - потрібен інвертор. Сонячні панелі можна доставити і пізніше.

Граблі, яких варто уникати

По генераторах

  1. Не купувати дешеві китайські генератори без гарантії
  2. Якщо Ви живете в квартирі - купуйте лише інверторний генератор
  3. Обов’язково періодично замінюйте масло відповідно до інструкції
  4. Вживайте заходів безпеки щодо вихлопних газів. Вони смертельно небезпечні. Краще мати датчик CO (чадний газ)
  5. Не можна заправляти працюючий або гарячий генератор

По інверторах

  1. Не купуйте інвертори із “модифікованою синусоїдою”. Вам потрібна чиста синусоїда і тільки вона. Життя холодильника (і не тільки його) сумісне лише із чистою синусоїдою
  2. Якщо інвертор трохи більший ніж дволітровий термос - навряд чи він заживить Вашу квартиру. Інвертор, розрахований на будинок має розмір десь як 10літрова каністра
  3. Вам потрібен саме гібридний інвертор і тільки він. Мережевий працює тільки тоді, коли є струм в мережі. Навряд чи Вам потрібна ситуація, коли у Вас заряджені батареї, але Ви не можете ними скористатись - бо немає електроенергії в мережі ))))

По акумуляторних батареях

  1. Забезпечуйте пожежну безпеку батарей. Це критично, бо Li-ion батареї є пожежонебезпечними. Жоден вогнегасник їх не загасить.
  2. Віддавайте перевагу краще LiFePo (літій-ферум-полімер, літій-залізофосфатні). Вони є значно безпечнішими.
  3. Вдома потрібно мати хоча б один вогнегасник. Так, Ви навряд чи погасите батарею, але це допоможе зупинити поширення вогню
  4. Купуйте в офіційних дилерів із гарантією. Це питання не коштів, а безпеки
  5. Не монтуйте самостійно. Я сам енергетик, але довірив цю роботу професіоналам. Не економне на цьому пункті - при монтажі важливо все.

По людях

  1. Не наймайте довбойобів некваліфікованих монтажників. Таке буває коли ви дуже хочете зекономити на монтажі
  2. Не купуйте в довбойобів брехунів. Таке стається, коли дуже хочеться зекономити на обладнанні і продавці Вам розказують про казкові властивості їх обладнання за 50 доларів.

Еее… так що робити?

  1. Порахувати споживання приладів у власній оселі за добу
  2. Викреслювати все не-критичне
  3. Звертатися за розрахунком до професіоналів
  4. Виходити із розрахунку, що домашню батарею треба буде заряджати за 2-4 години коли буде доступна енергія
  5. Купити обладнання і найняти професіоналів для встановлення. Вже зараз є кілька банків, які пропонують кредити під енергетичні проекти громадян, а Верховна Рада обіцяє зняти мито і ПДВ із обладнання